Zorlu Residence R3 ZORLU RESIDENCE R3

Zorlu Residence R3 ve R1, Zorlu Residence’ın 2+1 olan bu daireleri iki kardeşe ait. İkisinin de zevkleri birbirlerine yakın olmasına rağmen evler kendi içinde detaysal anlamda değişiklikler gösteriyor. İki daireyi de rahat ama şık olarak tanımlayabiliriz. Nötr renkler kullanarak tasarladığımız dairelere ipek duvar kağıtları uygulayarak mekana şıklık ve genişlik kazandırdık. Renk verme kısmını ise aksesuarlara ve tablolara bıraktık.

Tüm hareketli ve ankastre mobilyalar tarafımızdan tasarlanıp, üretimi kendi atölyemizde yapılmıştır.  Salonda yer alan taşıyıcı kolon daha dekoratif bir hale getirmek için kapitone deri ile yerinde kaplanmıştır. Müşterilerimizin dönemsel olarak kullandığı bu daireler, otel standartları baz alınarak ve rahatlık ön planda tutularak beğenilerine sunulmuştur.

Zorlu Residence R3 and R1, located in the Zorlu Residence these two 2+1 flats belong to two siblings. The fact that they are siblings doesn’t necessarily mean that they have similar tastes. Although they share a common ground in wanting to lead a pleasant life, their flats reflect different tastes. In general, we can define the two flats as stylish and up-to-date. We designed the two siblings’ flats using neutral colors, and we used silk wallpapers to add light and spaciousness to the place. Accessories and pictures helped us to add color to the flats.

We designed all the moving and built-in furniture and produced them in our own atelier.  We covered the bearing column with quilted leather in order to add a distinctive style to the lounge. Our clients lived in these flats from time to time. For this reason, we gave a touch of a hotel environment to these flats, while prioritizing comfort.