Çamlıca Villa 3 ÇAMLICA VILLA 3

Sıcacık ve en küçük detayına kadar tasarladığım bir ev. Kapısından parkesine, duvar kağıdından perdesine, tüm ankastre ve hareketli mobilyaları tarafımızdan tasarlanıp imal edildi.

Ev sahiplerimiz misafir ağırlamayı çok sevdikleri ve kalabalık bir aile olmaktan çok hoşlandıkları için hem bahçe katındaki salon hem de giriş katındaki salon çok fazla kişinin aynı anda yemek yiyip oturabileceği gibi tasarlandı. Bunu yaparken fazlalıktan hep kaçınıldı.

Salonda ve antrede duvar aynaları mekanları genişletmek için kullanıldı. Ev yakın zamanda yeniden tarafımızdan tadilat gördü, çatı katı ve tüm odaları değiştirildi.  

This is a house which I’ve designed thinking about many details, it is a warm and welcoming place. We designed and manufactured all the built-in and mobile furniture and many of its features reflect our contribution from its doors to parquets, and from wall papers to curtains.

Since our hosts are very pleased to welcome guests and to be a crowded family, both the lounge on the garden and the lounge on the ground floor are designed as a place where many people can eat and sit at the same time. We designed it in a simple way.

We used mirrors in the lounge and the entry area to give them a sense of spaciousness. The house has recently been renovated by us and had all its rooms, including the attic, refurbished.