Acıbadem Ev ACIBADEM HOUSE

Çatı dubleksi olan bu dairenin çok da büyük olmayan salonunu daha kullanışlı hale getirdik. Ev sahibesinin seçkin zevki ile gümüş renk kullanılarak mekanı şıklaştırdık. Dekoratif duvar aynası ile alanı genişletip, ince detaylar ile zenginleştirdik.

Üst kata çıkan merdivenleri daha rahat ve kullanışlı hale getirirken, cam detaylar ile salona uyumunu sağladık. Cam salon kapısı ve özel tasarlanmış kapı kolu hem antreye salondan gelen ışığın geçmesini sağladı, hem de salonu kapalı kutu görüşünden kurtardı.

This roof duplex had its not-so-large lounge renovated by us to make it easier to use. The distinguished taste of the landlady helped us through our refurbishment work during which we used stylish silver colors. We used decorative wall mirrors to expand the area, and enriched the living area with fine details.

While making the stairs leading upstairs more convenient we add glass features to it to make sure that it agrees with the rest of the lounge area. We used glass doors to allow the light to travel from the lounge to the entrance area. This glass door which also features a stylish handle helped us to cancel the “closed box” feel of the lounge too.