MARKA BRAND

ARTISTIC DESIGN, Geleneksel ve klasik çizgileri modern ve çağdaş tasarımlarla birleştirip, geçmiş ve gelecek arasında bir bağ kurmayı hedeflemiş köklü bir mobilya tasarım ve iç mimarlık şirketidir.1980- 2004 yılları arasında Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde önemli dekorasyon projelerine imza atan Erdal Dekorasyon’un kurucu ortaklarından Mimar Zeki Büyükyılmaz’ın mentörlüğünde ve kızı İç Mimar Buse Büyükyılmaz Özdemir’in desteği ile 2008 yılında kurulan Artistic Design, bugün 15 kişilik mimar, iç mimar, satın alma ve mobilya üretim ekibiyle anahtar teslim dekorasyonlarla hizmet vermeye devam etmektedir.

Küçük veya büyük ölçekli konut projelerinin yanında, Yat, Restaurant, Butik otel ve Ofis projeleriyle ve detaylarda ki farkıyla öne çıkan Artistic Design, renovasyon, iç dekorasyon, mobilya tasarımı, ankastre ve hareketli mobilya üretimi, 3D ve mimari proje destek konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Günümüzde minimalist çizgilerin yumuşadığı, mükemmel uyumun ve bütünlüğün sağlanabilmesi için gerekli en önemli unsurun çeşitlilik olduğu göz önünde bulundurulursa, Artistic Design, geniş ürün yelpazesi ile ilgi çeken, klasik mobilyaları ile mekanlara renk ve estetik katan ve yeni tasarımlara açık olan bir kuruluştur.

Profesyonel bir ekip ile hizmet veren Artistic Design, müşterilerine özgün yaşam alanları yaratırken, kalite ve zaman anlayışındaki üstünlük ve özverisiyle de öne çıkmayı hedeflemektedir.

ARTISTIC DESIGN, an established interior and furniture design house which offers a unique blend of both traditional  and Classic styles with contemporary, modern silhouettes celebrating history and The modern times.

The company was built by Zeki and Buse Büyükyılmaz in 2008, a father and daughter duo both trained in architecture and interior design.  Zeki Büyükyılmaz previously co-founded Erdal Decorations and Home Design in 1980 and delivered outstanding contract projects in Turkey And across international markets until 2004. Artistic Design is a leading turn key contractor And manufacturer with a team of 15 professional architects, interior designers, and inhouse buyers.

The company has a stellar track record in both large as well as small scale residential projects and is especially noteworthy for individual and tailor made approaches for yacht designs, restaurants, boutique hotels and commercial office spaces. As designers and manufacturers of both commercial and residential Living areas. The company is engaged in refurbishments, furniture design of both built in or modular furnishings as well as 3D And architectural contract work.

While strictly minimalistic silhouettes acquire rounder and smoother lines And modern approaches value utmost diversity to deliver perfect harmony And coherence ; Artistic Design is uniquely positioned to deliver both a rich array of classics that add colour and exuberance as well as a breathtaking spectrum of highly inspirational innovative design products.

The company is a team of professionals dedicated to delivering the commercial or residential spaces their clients dream of in an entirely bespoke manner; with exceptional commitment to product And service quality as well as delivery deadlines.