BİO BIO

Buse Büyükyılmaz Özdemir

Kurucu Ortak

1980 yılında İstanbul’da doğdum. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Medya ve İletişim Sistemleri bölümünü bitirdim. Şu an yapmakta olduğum ve çok sevdiğim mesleğimde bana farklı bir bakış açısı kazandırdığını bildiğim bu dalın, aslında hiç de bana göre olmadığını çok geçmeden anladım.

Dünyayı siyah/beyaz değil mavisiyle, pembesiyle, sarısıyla, yeşiliyle görmek istedim ve neden farklı dünyaları renklendirmeyeyim diye düşünüp tasarım ile ilgilenmeye başladım. Böylelikle film şeridinde veya fotoğraf kadrajındaki gibi kareler oluşturmaya başladığım hayatım, tasarımlarımı yaparken, renkleri, desen ve şekilleri bir araya getirirken bana ilham kaynağı oldu.

Aynı karenin içine uyumu sığdırabiliyorsanız, tüm mekana bunu yaymanız daha da kolaylaşıyor. Bense kendi kareme sığamayıp soluğu Los Angeles’ta aldım. Kalifornia Üniversitesi’nde (University of California Los Angeles – UCLA) İç Tasarım ve Mimarlık (Interior Design and Architecture) eğitimi aldım. Bu dönem hayatımın en renkli günlerinin de başlangıcı oldu.

Beş yıllık Amerika maceram bana eşsiz bir bakış açısı ve deneyim kazandırdı. Hirsch Bedner Associates’ de stajımı tamamladıktan sonra, Annette English & Associates’ de bir yıl iç mimar olarak çalıştım. Ardından benim için en renkli ve büyülü şehir olan İstanbul’a geri döndüm. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünde yüksek lisans eğitimimi tamamladım.

Tüm heyecanım, eğitimim ve az ama önemli deneyimimle, İtalyan dekorasyon ustası Angelo Corpi’nin yanında mesleğe başlamış ve çok değerli üstatlarla yıllarca çalışmış, oyma sanatının duayenlerinden, babam Zeki Büyükyılmaz ile hayatta yapmayı en çok sevdiğim işe başladım.

Bugün, babam Zeki Büyükyılmaz süpervizyonundeki atölyemiz, oymacılık ve mobilyacılığı tüm estetiği ve güzelliği ile icra etmeye devam etmektedir. Özellikle klasik mobilya üretiminde, tarihi çizelgeyi göz önünde bulundurarak, en doğru detayları öne çıkarıp her zaman kendimizden bir şeyler katarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

2008’den beri yaşam alanları tasarlamaya ve rengarenk kareler yaratmaya devam ediyoruz. Hayallerinin peşinden giden herkes ile bir gün bir yerlerde buluşmak ve rengarenk kareleri birlikte yaratmak dileğiyle…

“İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar.”
Yahya Kemal BEYATLI

Buse Büyükyılmaz Özdemir

Founding Partner

I was born in Istanbul in 1980. I graduated from the Department of Media and Communication Systems, Istanbul Bilgi University. However, it did not take long for me to realize that the major was not for me at all, even though it indeed has broadened my view point in terms of my career that I am currently performing with great pleasure.

I started to cultivate an interest in design to encolour different worlds and not be limited with a black versus white perception of the world which in fact features colours blue, pink, yellow and green. So, as I bring together colours, patterns and shapes together, my life has become a source of inspiration for me with its frames coming out of a film strip or a photo.

If harmony can be fit within a single frame so does features of a location. Yet, I wasn’t contending with the frame I was surrounded with, so did I go to Los Angeles. I attended Interior Design and Architecture classes at the University of California Los Angeles, UCLA. That period triggered the most colourful days of my life.

My adventure in the US equipped me with a unique perspective and experience. Before working as an interior architect at Annette English & Associates’ for one year, I took a trainee position at Hirsch Bedner Associates. Then I came back to Istanbul which in my mind is the most colourful and magical place in the world. I completed my post graduate studies at the Interior Architecture department of Fine Arts Faculty, Marmara University.

Equipped with a limited but important experience, along with my enthusiasm and educational background I started to do the job I most liked together with my father, Zeki Büyükyılmaz, who is among the doyens of wood carving, have started his career apprenticing Italian decoration master Angelo Corpi in 1970s and worked with maestros throughout many years.

Today, under the supervision of my father, Zeki Büyükyılmaz, our atelier continues to perform carving and furniture design with all its aesthetic and beauty. Especially in production of classic furniture, we keep our fine-tuned work by emphasising the historical stage among with the important details and combining them with our taste.

Together with my father we have been continuing to create colourful frames and to design tasteful living spaces since 2008. My wish is to meet with people who also chase their dreams, and to create more colourful frames together… 

“Man lives as long as he dreams.”
Yahya Kemal BEYATLI